Doğal zenginliği ile bilinen Ayvalık’ın en geniş sahil şeridi Altınova bölgesi, maden şirketlerinin tehditi altında.

Altınova denizinde maden çıkarmayı planlayan Orhan Kandemir Densan Madencilik Şirketi’nin, bir yıllık maden arama ruhsatı aldığını öğrenen Ayvalıklılar, Ayvalık Belediye Başkanı Rahmi Gençer ve sivil toplum örgütlerinin katılımıyla, 15 Mayıs günü Altınova sahilinde geniş bir protesto gerçekleştirdi.

Densan maden şirketinin ön arama ruhsatı aldığının öğrenilmesi üzerine harekete geçen Ayvalık Çevre Koruma Derneği, Altınova sahilinde maden çıkartma girişimlerini durdurmak amacıyla bir dizi girişimde bulunmuştu. Türkiye Tabiatını Koruma Derneği Ayvalık Temsilcisi Bülent Özgen’in girişimleriyle edinilen bilgiler ışığında ortaya çıkan bu gelişme üzerine, geçtiğimiz hafta Bodrum Deniz Müzesi’nden dalgıçların davet edilmesiyle denizde bir inceleme gerçekleştirildi. Ege kıyılarının doğal zenginliğinin yanı sıra Altınova sahilinin doğal bir tarih müzesi olacak kadar zengin olduğunu tespit eden dalgıçların çalışmaları, bir rapor haline getirilerek Balıkesir Kültür ve Tarihi Varlıklar Müdürlüğü’ne iletilmiş durumda.

Dağlar, dereler bitti; sıra denizlere mi geldi”

Altınova denizinin SİT alanı ilan edilmesini talep eden Ayvalıklılar, Altınova sahilinde gerçekleştirdikleri protestoda, maden şirketlerini Ayvalık’a sokmayacaklarını dile getirdiler. Belediye Başkanı Rahmi Gençer yaptığı konuşmada, Altınova kıyılarında doğal yaşamı tümüyle yok edecek olan bu aramaya izin vermeyeceklerini belirtti. Ayvalık Çevre Koruma Derneği Başkanı Havva Taylan ise; “Dağlar, dereler bitti; sıra denizlere mi geldi?” diye sordu. Yağma ve talanın boyutunu gözler önüne seren Havva Taylan, hukuki yönden ne gerekirse yapılacağını, aç gözlü maden şirketlerinin Ayvalık’a girmesine Ayvalıklılar olarak izin vermeyeceklerini dile getirdi.

ÇED raporu gerekli kararına rağmen ön arama izni verildi

Densan Madencilik’in Altınova denizinde maden arama ve çıkarma faaliyeti için hazırladığı dosya Balıkesir Valiliği tarafından incelendi ve 16.11.2017 tarihinde “Çevresel Etki Değerlendirmesi Gereklidir” kararı alındı. Buna rağmen, Densan Madencilik’e, 27 Nisan 2018 tarihinde Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nca bir yıllık “Ön Arama Ruhsatı” verildi. Maden arama faaliyetinde kullanılacak ekipmanların bölgeye intikal ettiği ancak henüz çalışmaların başlamadığı belirtiliyor.

Ayvalık Çevre Koruma Derneği, Ayvalık Tabiat Platformu, yöre dernekleri, siyasi parti ve sivil toplum örgütlerinin katılımıyla gerçekleşen protestoda, bölgenin doğal yaşamının ve tarihsel zenginliklerinin talan edilmesine karşı çıkma konusunda güç birliğinin süreceği ve aç gözlü maden şirketlerinin Ayvalık’a sokulmayacağı sözü verildi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here