Bugün Ticaret Odası’nda ”Yaratıcı Endüstrilerin Gelişiminde Yerel Yaratıcı Ağların Rolü” başlıklı toplantı gerçekleşti…

Yaratıcı ekonominin geliştirelerek Ayvalık’ın yaratıcı bir kente dönüşmesi ve kentin yaratıcı ekonomisi ile büyük şehirlerden gelen göçün ilişkisi ve göçle gelenlerin kent kimliğine, ekonomisine etkisi hakkında bugün Ayvalık Ticaret Odası’nda ‘Yerel Aktörler Toplantısı’ yapıldı.

Toplantıda konuşulan konulardan biri ise; Küçükköy’de yer alan ‘Sanat Köyü’ ve ‘Yaratıcı Teknolojiler Atölyesi’ yapılanma sürecinde bulunan isimlerden Simay Dinç’in de katıldığı toplantıda Küçükköy’de kendilerinin başlattığı yerel kimlik dönüşümü ile ilgiliydi.
Sanat ve Eğitime Destek Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Ali Akdamar; Küçükköy’de ki bu gibi yapılanmaların kentin yerel kimliğine zarar verdiğini söyledi. Küçükköy’de ki bu dönüşümü doğru bulmayanlar ise Küçükköy’ün giderek yerel kimliğin tamamen kaybedildiği Alaçatı sürecine benzemeye başladığını söyleyerek eleştirilerini ifade etti.

Küçükköy’de yaşayan ressam Rabia Çalışkan; Alaçatı’dan kaçarak buraya geldiklerini ve Alaçatı’da eskiden yaşadıkları gibi şu anda Küçükköy’de yaşayabildiklerini, şu anda Küçükköy’ün yerel kimliğini kaybeden Alaçatı’ya benzemediğini belirtse de ne yazık ki Alaçatı’nın da bu hareketle başlayarak bugün ki hale gelmiş olması kafalarda soru işaretine yol açtı.

Toplantı gündeminde yer alan başka bir konu ise Ayvalık’ın Yaratıcı Kent kimliğinin ne olması gerektiği idi.
Tasarım Kenti üzerinden mi yoksa Turizm ve Tarım kenti üzerinden mi kent için çalışılması ve stratejiler üretilmesi gerektiği konusunda tartışmalar yapıldı.


Toplantı sonucunda;
” Yaratıcı Kent, Yaratıcı Ekonomi” kapsamı altında yerel aktörlerin gruplar halinde çalışmalar yaparak kenti geliştirmeye yönelik yollar aranacağına kanaat getirildi.
Toplantı sunumunu İstanbul Teknik Üniversitesi Doç. Dr. Ebru Kerimoğlu yaptı. Ticaret Odası’nın salonunda yapılan toplantıya, Ayvalık Belediyesi, Ayvalık Kaymakamlığı, Ayvalık Ar-Ge gibi kurumların temsilcileri de toplantıya katıldı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here