Kendi çektiği fotoğraflardan oluşan “Ayvalık Su Altı Fotoğraf Sergisi” açılışında konuşan Erhan Esirtgener Ayvalık mercanlarının önemini ve denizin günden güne geri dönüşümü mümkün olmayan bir tahribata uğradığını anlattı. Erhan Esirtgener tüm dünyada su altı canlılığı açısından ilk sıralarda yer alan Ayvalık Denizi’nin en kısa sürede koruma altına alınması gerektiğini belirtti.

Uzun yıllardır su altı fotoğrafçılığı yapan Erhan Esirtgener, Ayvalık’ta yaptığı dalışlarda çekmiş olduğu fotoğraflardan oluşan bir sergi açtı. “Ayvalık Su Altı Fotoğrafları Sergisi” açılışında konuşan Esirtgener, “Ayvalık’ın yer üstü güzelliklerinin yanı sıra çok ciddi su altı güzellikleri vardır. Dünyada beş noktada bulunan kırmızı mercanların en yoğun yaşadığı yer yine burasıdır. Mercanlar bizim yaşam kaynağımızdır, bizim oksijenimizi sağlayan ana unsur ormanlarımız değil, okyanuslar ve iç denizlerdeki mercanlardır” dedi.

Mercanların en büyük koruyucularının köpekbalıkları olduğunu söyleyen Erhan Esirtgener, “köpekbalıkları ve mercanlar olmadığında bizlerin yaşama şansı yoktur. Ayvalık’ın en büyük şansı, dünyadaki Akdeniz çanağındaki en büyük mercan (gorgon) resiflerine sahip olması. Yıllardır Karadeniz dışında her yerde daldım, Ayvalık’taki zenginlik ve canlılığı hiçbir yerde görmedim” diyerek Ayvalık’ın 60 farklı dalış noktasına sahip olduğunu söyledi.

Erhan Esirtgener dünyada “istilacı tür” olarak bilinen türlere karşı uyarıda bulundu. Kızıldeniz’de gördüğü bazı denizyıldızı ve denizanası türlerini Türkiye Denizlerinde de görmeye başladığını belirtti. Dalış ve gezi teknelerinin çapa kullanmaması gerektiğini, atılan çapaların özellikle mercanlara çok ciddi zarar verdiğini ifade etti. Çektiği mercan fotoğraflarını göstererek “belki bu mercanlar artık yerinde yoktur. Çok hızlı yok oluyorlar mutlaka koruma altına alınmalılar” dedi.

“Ayvalık Su Altı Fotoğrafları Sergisi” 26 Nisan tarihine kadar Orhan Peker Sanat Merkezi’nde gezilebilir.

Erhan Esirtgener kimdir?

1976 yılında Bursa ‘da doğdu. 1996 yılından beri profesyonel iş hayatında yönetici olarak çalışmaktadır. 2009 yılında tüplü dalışa ve aynı zamanda da su altında fotoğraf/video çekmeye başladı. Uluslararası bir dalış sisteminde dalış profesyonelidir. Dünya genelinde 1500 üzeri dalış yapmış ve bu dalışları görüntülemiştir. 2014 ve 2017 yıllarında Bursa’da iki kişisel su altı fotoğraf sergileri açmıştır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here