Ayvalık Kaymakamlığı’nın restorasyon koruma projelerini sahiplenerek, Ayvalık Eski Vergi Dairesi Binası’nın kapılarını açarak halka aktarılmasına yönelik destekleri ve Ayvalık AR-GE’nin organizasyonunu ve yerel kolaylaştırıcılığını üstlenmesi ile gerçekleşen etkinlikte; Yıldız Teknik Üniversitesi Restorasyon Ana Bilim Dalı yüksek lisans öğrencilerinin, Anabilim dalı öğretim üye ve görevlilerinin çalışmaları sayesinde 2017 yılında başlayan projenin sunumu olağanüstü güzellikteki 19. yüzyıl dönem mimarisi örneği ve kültürel miras olan Georgola Han’da (Ayvalık Eski Vergi Dairesi) yapıldı.

 

‘Ayvalık Geleneksel Kent Dokusu Ve Konut Mimarisi’ kapsamında Restorasyon yüksek lisans eğitimine yönelik belgeleme ve koruma projeleri çalışması ile Ayvalık’ta toplam 12 sivil mimari örneği ve Georgola Han(Ayvalık Eski Vergi Dairesi)’ın koruma projelerine ilişkin sunumla yapıldı.

 

 

Ayrıca çok değerli öğretim üyesi ICOMOS Uluslararası Yönetim Kurulu Üyesi, ICOMOS ICROP Uluslararası Genel Sekreteri Prof. Dr. Zeynep Gül Ünal da Unesco Dünya Mirası adaylık sürecinde bulunan ve tarihi pek çok afetle kesişmiş Ayvalık için çok değerli bilgiler paylaştı. ‘Dünya Miras Alanlarında Afet Risk Yönetiminin Temel İlkeleri’ konusunda sunum gerçekleştirdi.

 

Yıldız Teknik Üniversitesi Restorasyon Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Uzay Yergün; ‘Ayvalık Geleneksel Kent Dokusu ve Konut Mimarisi’ başlığı altında konuşma yaptı.

Arkasından yine Yıldız Teknik Üniversitesi Restorasyon Ana Bilim Dalı Araştırma Görevlisi Melis Bilgiç ‘Georgola Han’ın Tarihsel Süreci ve Yeniden Kullanımına Yönelik Koruma Projeleri’ hakkında sunumunu gerçekleştirdi.

 

Ayvalık Kaymakamı Gökhan Görgülüarslan, Ayvalık Belediye Başkanı Rahmi Gençer, Balıkesir Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Müdürü Filiz Gürboğa, Ayvalık Belediyesi UNESCO Dünya Kültür Mirası Çalışmaları Birimi Sorumlusu Yalın Tüzmen, Ayvalık Belediyesi Meclis Üyesi Halil Gür, Ayvalık Ar-ge Yönetim Kurulu Başkanı Tuba Aysun, ADD Ayvalık Şube Başkanı Ahmet Üzgeç olmak üzere pek çok sivil toplum örgütü temsilcisi ve Ayvalıklıların katılımıyla gerçekleşmiş olan sunumlar ve sergi büyük ilgi ile izlendi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here