Ayvalık ışıkları, Ayvalık’ta Ekim-Kasım-Aralık aylarının vazgeçilmez gökyüzü şöleni ve görkemli bir tablosudur. Bu aylarda insan kendini dışarı atmalı,uzun nefeslerle Ayvalık’ın dar sokaklarında, zeytinliklerinde, sahil şeritlerinde denizin ve gökyüzünün mavisine dalarak elleri cebinde ya da bir fotoğraf makinesini kucaklayarak dolaşmalı derim.

Dans eden bulutları,olağanüstü renkleri olağanüstü hareketleriyle bir günbatımı süresince bu sihirli ışıklarla fotoğraflamayı kim istemez ki?.. Kim istemez ayak izlerinin Cunda’nın Arnavut kaldırımlarında kayboluşunu?.. Kokusunu dokusunu bir gün batımı ile tepeden fotoğraflamayı?…

Şayet günbatımlarını seviyorsak, hele hele fotoğrafa uzakta değilsek, ilgi alanımızı da kapsıyorsa, hadi gelin birlikte dolaşıp çekelim.

Güneşin ufukta battığı zaman günbatımı oluyor. Gökyüzü netse hava temizse renkler o derece cıvıl cıvıl olur, seyreden yada fotoğrafı çekene son derece heyecan ve keyif verirler.

Gün, güneş heryerde batar. Kesinlikle bir deniz, bir göl kenarında olacak diye bir kaide yoktur.

Günü heryerde batırabiliriz.Uzaktan bir köyün, caminin, kilisenin, köprünün, koca bir şehrinde günbatımını fotoğraflayabiliriz. Önceden çekim yapacağımız mekanı seçer ve 1 saat kadar önce oraya varırsak çekim hazırlıkları için yeterli bir süreye sahip oluruz. Genelde en iyi sonuç alınan zaman güneşin batmasından 15 dakika öncesidir.

Günbatımı fotoğraf çekimleri güneşi karşımıza alarak, yani güneşe karşı yapılan çekimlerdir. Ters ışıkta diyebiliriz. Kontrast fotoğraf veririler. Burada güneşi önümüze aldığımız için vizörden baktığımızda  gerek insan gerek bina vs vs gözümüze siluet haline gözükecektir.

Yüksek enstantane çalışarak daha belirli bir şekil yada kontrast hale getirebiliriz. Kadrajımızda altın oranı, 3/2 kuralını atlamamalıyız. Gökyüzü ne kadar geniş alınırsa o kadar güzel bir görüntü verir.Bunun içinde kesinlikle bir geniş açı objektife ihtiyaç duyulur. Gökyüzündeki bulutlarında önemi çoktur. Hareket kazandırdıkları gibi süzdükleri ton açısından fotoğrafa görsel  bir renk skalası sunarlar. Dolayısıyla doğada oluşan değişim ve ahengi karemizde yakalamiş oluruz.

Bazen günbatımı fotoğraflarında güneşi çok yakın,kocaman göstermek isteriz. Böyle bir durumda da bir tele-zoom objektifin yanımızda olması gerekir. Bir geniş açı, bir tele-zoom objektif yanımızdaki ekipmanın kıymetli parçaları arasındadır.

Diğer, mutlaka olması gereken parçalar arasında bir polarize filtreyi, bir parasoleyi, bir tripodu kesinlikle unutmamalıyız.

Işıldamaların, yansımaların önüne geçmek için polarize filtreyi lens üzerine takmayı öneririm. Parasoleyi de direk güneş ışığından gelip, fotoğraf üzerinde dalgalanmalara sebep verecek ışığı kesmek için kullanmakta yarar vardır.

Fotoğraf çekimini yaparken  ışık yetersiz kalabilir, düşük enstantanede çalışmak gerekebilir. Bu gibi yetersiz ve çaresiz durumlarda  bir tripodun varlığı şarttır.

ISO ASA değerini ben 100-200 arasında alıp alan derinliğini f/22 gibi kısık tutuyorum.

Bütün bu bilgileri paylaştıktan sonra son bir nokta daha hatırlatmak isterim ki oda Ufuk Çizgisi. Bu çizgi çok önemli. Bu çizginin eğri olması çok başarılı bir fotoğrafı başarısız bir fotoğraf haline getirebilir. Gerçi daha sonradan her ne kadar düzeltilebiliyorsa bile çekimde bunu düz tutmayı alışkanlık haline getirmeliyiz.

Ayvalık memleketimizin en güzel günbatımına sahip olan noktalarından biri ve burada eşsiz günbatımının adresi Şeytan Sofrası. Bu noktadan bakıldığında ilerideki Midilli Adasını seçebilir, Ayvalık etrafındaki irili ufaklı adaları sayabilir yine Midillinin arkasından günü bitirir güneşi batırırız.

Alibey Adası olarak da bilinen Cunda adasında da özellikle arka deniz tarafından ve zeytinliklerden renkli renkli gün batımı kareleri elde edebiliriz. Yine Cunda’da adanın içinden geze geze çıkıp yukarıdaki değirmen ve şapele ulaşabiliriz. Burada çok geniş bir görüş alanının içine düşeriz. Cunda ayaklarımızın altındadır. Damlarıyla, eski kilisesi yeni  müzesiyle, sarımsak taşı evleri mavi, kırmızı, yeşil kepenkleriyle, kışın tüten bacalarıyla gel beni çek der. Buralarda her mevsim her saat muhteşem ışıklar yakalayabiliriz. Gün batımı kızıllığında renkli renkli kayıklar geçer. Durgun denizde bulutların yansımaları görünür. Sonra hafif bir rüzgar gelir dalgalanır suyun yüzü. Alır denizdeki rengi götürüp birleştirir ufuktaki gökyüzüne.

Eşsiz gün batımlarına şahit olmak, gökyüzündeki şöleni fotoğraf kağıtlarına aktarmak kadar güzeldir, keyiflidir, eğlencelidir Ayvalık’ta Ayvalık ışıkları altında fotoğraf çekmeye çıkmak.

Emine Berkan

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here