Ayvalık’ın ilk bağımsız “Kent Kültürü ve Yaşamı” dergisi Karadiken ilk sayısıyla okuyucularıyla buluştu.

Derginin ilk sayısında söyleşiler yoğunlukta; Serdar Çelik’in mübadele, edebiyat, Ayvalık ekseninde gerçekleştirdiği Ahmet Ümit söyleşisi; Ayvalık’ın eski belediye başkanlarından Ali Güreli söyleşisi ilk dikkat çekenlerden.

Karadiken’de sürekli bir köşe olarak her sayıda farklı bir konuğu ağırlayacağı “Neden Geldim Ayvalık’a?” söyleşi dizisinde, Ayvalık’ta yaşamaya karar vermiş kişiler, kendi sözcükleriyle “Neden Ayvalık?” sorusunun yanıtını arayacaklar; ilk sayının konuğu Erol Çetintaş. Yine bir söyleşisi dizisi olarak bu defa söz sırasının Ayvalık’taki gençlerde olduğu “Gençlerin Ayvalık’ı”nda, Ayvalık’ta yaşayan gençlerin gözüyle “Nasıl bir Ayvalık?” çerçevesinde konuşmalar okuyucuyla buluşuyor; ilk sayının konuğu Kuaför Hüseyin Coşkun.

Dergide “Miras Ayvalık” bölümünde Arş.Gör. Melis Bilgiç’in eski Vergi Dairesi’nin tarihsel süreci ve oluşturulan koruma projesini anlattığı “Yorgala Han’ı Korumak” yazısını bulabilirsiniz. Midillili yazar Stratis Balaskas’ın “Midillli’nin Kulaksızoğlu Ailesi”ni anlattığı yazısı, bizleri karşı kıyıdan Anadolu’ya uzanan mübadele eksenli bir tarih okumasıyla başbaşa bırakıyor.

Leman Dergisi’nden tanıdığımız karikatürist Mehmet Çağçağ’ın destek verdiği, her sayıda mizah ve karikatürle buluşma sayfası “Delirdin Sakın?” Ayvalık’ın mizah dili ile ortaya çıkan bir sayfa adı olma özelliğini taşıyor.

Ekim ayında Ayvalık’ta gerçekleşen Başka Sinema Ayvalık Film Festivali’ne, Nail Pelivan’ın festival izlenimlerinden oluşan yazısıyla bir kere daha bakıyoruz.

Dergide Vecdi Yılmaz’ın “Ayvalıklı Olmak Neyi Anlatır?”; Tûba Aysun’un “Küçükköy’de Bir Zeytinyağı Fabrikası”; Serdar Çelik’in “Adalı Hızır Reis, Nam-ı Diğer Barbaros…”; Turgut Baygın’ın “Bir Zamanlar Ayvalık’ta” ve Duvarların Ötesi filminden bir zaman, mekân yolculuğu olan “Zaman, Mekân; Ayvalık” yazısı; Cenk Geçermiş’ten Kalamar Tava tarifi de derginin ilk sayıdaki yazılarından.

Karadiken Dergi’nin dağıtımı yalnızca Ayvalık’ta değil, İstanbul, İzmir, Midilli ve Ankara’da da başta kitabevleri olmak üzere, üniversite kütüphaneleri ve kitlesel alanlarda da gerçekleştirilecek.

   Derginin editörü Turgut Baygın’ın “Editörden” yazısında söylediği gibi:
            “…Anlatılmamış tek bir taş, konuşulmamış tek bir dal kalmasın diye buradayız..
            “Karadiken’e hoşgeldiniz”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here