Ayvalık’ta kendimi bu kadar “evimde” ve “huzurlu” hissetmemin nedeni sanıyorum burada – neredeyse herkesin – ya bizzat kendisi ya da bir iki kuşak önceden akrabalarının “gönüllü” ya da “zorunlu” bir göç yaşamış olmaları. Kimimiz Karşı Kıyı’dan, kimimiz Anadolu’dan, kimimiz Bosna’dan, kimimiz de benim gibi ta Almanya”dan gelip Ayvalık’ı kendimize “mesken tutmuş” hatta “yurt” edinmişiz.

Toprağından koparılarak başka diyarlara “göç”e zorlanan insanın çektiği zorluk ve acıyı, onu yaşamayanlar bilemezler. Onu yaşamayanların bilmeyeceği bir başka şey ise, çekilen zorlukların, acıların ve hasretlerin bizi daha duyarlı, daha insancıl daha hoşgörülü kılmasıdır. Çünkü biz toprağından, kökünden, çocukluğundan, gençliğinden, arkadaslarından koparılmanın acısını, hasretlerin her türlüsünü iyi biliriz. İşte bu yüzdendir toprağa, denize, ormana düşkünlüğümüz. İşte bu yüzdendir bizim, kim olduğuna ne olduğuna nereden geldiğine bakmadan her insana saygı duymamız, kucaklamamız…

İnsana düşman bu düzene ve gidişata rağmen insan kalmayı başaran ve sevmeyi unutmayan tüm canlara güzel Ayvalık’tan MERHABA!

 

Ayvalık gecesi (*)

Karanlığın sonsuzuna

kayan yıldızlar gibi

akıyordu gece hayat

usulca batırırken ay

gümüş hançerini

ılık sularına Ege’nin

Midilli Mariya’nın

yürek yakan gülüşü

siyah gül olup açtı

seviştiği Niko’nun

terli göğsünde

Cundalı balıkçılar

vira bismillah, diyerek

açılırken kısmetlerine

azaldı perde perde

eski taş evlerden

dar sokaklara taşan

Rum aksanlı ninniler

Şeytan Sofrası’na

kurulmuş haramilerin

çirkin gülüşüyle titredi

yüzyıllık zeytinlerin

filize durmuş dalları

Sarımsaklı kıyısında

bir sürgün şair

elde kalem

yürekte hasret

dizeleri şefkat

şiir sürüyordu

mübadele yarasına

Ayvalığı yurt edenlerin

*) Denizini Yitiren Martı, Neziher-Er Yayınları, 2015

 

Mevlüt Âsar kimdir?

1951 yılında Beyşehir’de (Konya) doğdu. İlk ve orta öğrenimi Ankara’da tamamladı.1974’te Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’ni bitirdi. 1980 yılından beri Almanya’da eğitim alanında çalışıyor. Fakir Baykurt’un ölümünden bu yana Duisburg Edebiyat İşliği’ni yönetiyor. 2011’den beri Avrupa Türkiyeli Yazarlar Girişimi (ATYG) sözcüsü. Edebiyat-şiir insanı.

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here