84 yıl önce Mustafa Kemal Atatürk’ün Ayvalık’ı ziyaret etmesi anısına düzenlenen törene yoğun bir katılım oldu. Atatürk’ün kente giriş yaptığı güzergâhı izleyerek yürüyüş yapan kortej, vatandaşların alkışları eşliğinde Cumhuriyet Meydanı’na ulaştı. Korteje katılanlar 84 yıl önce Mustafa Kemal’in gerçekleştirdiği ziyareti sembolik olarak biz kez daha canlandırmış oldu. Atatürk’ün ayak bastığı yollardan yürüyen Ayvalık Halkı yol boyunca alkışlar ve bayraklarla karşılandı. Törene Ayvalık Kaymakamı Gökhan Görgülüarslan, Ayvalık Garnizon Komutanı Albay Fevzi Koyuncu, Ayvalık Belediye Başkanı Rahmi Gençer, Cumhuriyet Başsavcısı Metin Tokel daire amirleri, sivil ve siyasi toplum örgütlerinin temsilciler ve vatandaşlar katıldı. Bir süredir yenilenme çalışmaları yapılan At Arabacıları Meydanı, Dr Fazıl Doğan Meydanı olarak törenle açıldı. Açılış için Mustafa Kemal’in Ayvalık’ı ziyaret etti 13 Nisan günü seçildi.

Mustafa Kemal Atatürk’ün 84 yıl önce Ayvalık’ı ziyaret ederken kente girdi güzergahta anma yürüyüşü düzenlendi. 84 yıl önce Atatürk’ü karşılayanlar arasında yer alan 91 yaşındaki Fikret Hasan Molvalı ve 95 yaşındaki Mehmet Kazmacı da yürüyüşte yerini aldı. Kortej alkışlar ve belediye bandosunun marşları eşliğinde Cumhuriyet Meydanı’na ulaştı.

Cumhuriyet Meydanı’nda düzenlenen törende konuşan Ayvalık Belediye Başkanı Rahmi Gençer;

“Öyle bir lidere sahibiz ki onunla sonsuza denk gurur duyacağız. Bu ülkeyi kuran ve karanlıklardan çıkardan bir lider O. Hayatı savaş çadırlarında, mücadele ile geçmiş, hayatı önder olmakla geçmiş. Hayatını Türk Milletine ve bu ülkede yaşayanlara ve çağdaşlığa giden yola adamış bir lider. Bütün dünya onu kabul etmiş ve kendi ülkesinde örnek almış. O yüzden 35 ülkede izi var. Dünya’ya ışık saçmış lider, 1934 yılında 13 Nisan’da Altınova’ya ve Ayvalık’a gelmiş. O zamanki Altınova’nın adı Ayazmand. Bakmış ki her taraf memba topraklar var ‘buranın adı Altınova olsun’ demiş. Daha sonra Ayvalık’a gelmiş ve büyük bir coşkuyla karşılanmış; bütün Ayvalık orada. Türk Bayrakları ellerinde, Atalarını, Cumhurbaşkanlarını karşılamışlar. O gün bu yolda Atamız nasıl yürüdüyse bizde bugün aynı yoldan, aynı coşkuyla yürüdük. Önüne kırmızı halı sermişler, kaldırtmış halkının yanına geçmiş. Cumhuriyet Meydanı’na gelmiş. Oradan belediyemize gelmiş, üst kata balkona çıkmış ve kahvesini içmiş. Cumhurbaşkanlığının 11. yılında Ayvalık’a gelmiş. Atatürk çok önemli bir asker, devlet adamı ve büyük bir öğretmendi. Mustafa Kemal Atatürk çok büyük bir insan, o bizim başöğretmenimiz ve biz hepimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün talebeleriyiz. 16 Temmuz 1921’de düşman Ankara’ya kadar yaklaşmış, savaşın en derin yerleri ve herkeste bir panik var. Mustafa Kemal Mili Eğitim Şuarasını topluyor. Savaş zamanı bile ‘halkı nasıl aydınlandırabiliriz, Milli Eğitimde nasıl atak yaparız’ diye düşünüyor.  Okuma oranı kadınlarda binde 7 erkeklerde yüzde 4.  1917 yılında Suriye sınırında savaşa gidiyor. Oradaki askerleri topluyor. Gece mum ışığında kitap okuyor. 4 binin üstünde kitap okuyor. Altını çizerek okuyor. Mustafa Kemal Atatürk bu ülkenin bağımsızlığını kazandırmıştır. Bataklıktan çıkarmıştır. 1925 yılından itibaren, tarıma sanayiye ağırlık veriyor. ” diyerek Mustafa Kemal Atatürk’ün kişiliğini ve başarılarını anlattı.

 

Rahmi Gençer konuşmasının sonunda Mustafa Kemal Atatürk’ün 15 yılda kurduğu fabrika, tesis ve çiftliklerin sadece 46 tanesini saydı.

 

AT ARABACILAR MEYDANI AÇILDI

Bir süredir değişim ve yenilenme çalışmaları yapılan Tarihi At Arabacıları Meydanı, “Dr. Fazıl Doğan Meydanı” olarak açıldı. Kentin cazibe merkezlerinden biri olması planlanan meydanın açılışı, Atatürk’ün Ayvalık’a geliş tarihi olan 13 Nisan günü törenle yapıldı.

1300 metrekarelik At Arabacılar Meydanı, yeni adıyla Dr. Fazıl Doğan Meydanı törenle açıldı. Meydana Ayvalık Belediyesi tarafından sevgi temalı, çocuklarla birlikte ifade edilen bir at heykeli de yerleştirildi. Meydan çevresindeki bazı binaların dış cephelerinde de düzenlemeler yapıldı.  Aralarında Dr. Fazıl Doğan’ın da olduğu Atatürk ve onu karşılayan heyetin yer aldığı fotoğraf, Ressam Arif Buz’un at arabacıları ve meydandaki yaşamı anlatan tabloları ile süslenen meydanda düzenlemelerin devam edeceği açıklandı.

10 yaşında üç ıhlamur ağacı dikilen meydana, bir çeşme,  çocuklar için bir atlıkarınca, doğal granitten bankların yerleştirileceği öğrenildi. Çeşme üzerinde, at arabacılarını anımsatma amacıyla at arabası figürleri bulunacağı belirtilen meydanın köşesine içinde çiçekler olan orijinal bir at arabası konulması planlanıyor.  Aşevi olarak kullanılan binanın ise Sanat Galerisine dönüşeceği belirtildi. Dr. Fazıl Doğan için bilgi almak isteyenler için de meydana bir de bilgilendirme panosu eklendi.

RAHMİ GENÇER, “AT ARABACILAR RUHU YAŞATILIYOR”

Açılışta konuşan Ayvalık Belediye Başkanı Rahmi Gençer, “Tarihi At Arabacılar Meydanını restore ettik ve Ayvalık halkının hizmetine sunduk. Emeği geçen çalışma arkadaşlarımı kutluyorum. Buranın ismini Belediye Meclisi olarak Dr. Fazıl Doğan adına değiştirdik. At arabalarımızı hiçbir zaman unutmayacağız.  Ayvalık’ın teması artık sevgi. Bu sevgiyi anlatan bir heykel. Her türlü sevgiyi; insan, doğa, hayvan ama burası at arabacılar meydanı olduğu için yine atı kullandık ve bu heykeli meydana yerleştirdik. Amacımız bu meydana turistleri getirmek. Ayvalık, UNESCO yolunda doğru adımlarla gidecekse insanlara, Ayvalık’ın sadece deniz kenarından ibaret olmadığını, kültürünü yaşatan, binlerce hazinesi olan bir şehir olduğunu göstermek lazım. Şehrin içinde bir tur attırdığımız zaman, camilerimizi ve evlerimizi gezdirdiğimiz zaman insanlar imreniyor. Bunları değerlendirmemiz çok önemli.  Çok şanslıyız bizden önceki nesiller bunları koruyarak bize teslim etmişler, biz de doğru restore ederek koruyacağız. Artık burayı dayanışma içinde birlikte koruyacağız. Burada güzel günler geçireceğiz” dedi.Ressam Arif Buz’a da sanat galerisi olduğunda ilk sergiyi açması teklifinde bulunan Başkan Gençer, Dr. Fazıl Doğan’ın yaptığı çalışmalar hakkında da bilgi verdi.

Dr. Fazıl Doğan’ın torunları Ömer Fazıl Doğan ve Hümeyra Gücük açılış törenine katıldı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here