Ayvalık’ın muhteşem doğa parçası Badavut mevkiinin SİT derecesi üzerinde yapılan değişiklik önerileri, Ayvalık Kent Konseyi’nin düzenlediği bir toplantıda ele alındı. Ayvalık’ta faaliyet gösteren sivil toplum örgütlerinin katıldığı toplantı, 19 Haziran günü Boğaziçi Otel’in toplantı salonunda yapıldı. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın 5 Haziran 2018’de duyurusu yapılan plan değişiklik önerisinde, Badavut mevkiini yapılaşmaya ve maden aramaya açacak şekilde SİT derecesinde değişiklik öneriliyor.

400 dönümlük bir alanı kapsayan bölgenin üç paftası Maliye Bakanlığı, bir paftası ise Orman Bakanlığı’nın mülkiyetinde görünüyor. Ancak, SİT derecesi değişikliğinin ardından Mutlak Koruma özelliği düşeceği için, kolaylıkla yapılaşmaya açılabileceği ve satışının gerçekleşebileceği endişesi hakim.

Mutlak Koruma Alanı olarak tanımlanan alanlarda hiç bir şekilde yapılaşmaya izin verilmediği halde, Sürdürülebilir Koruma ve Kontrollü Kullanım Alanları tanımında; kesin korunacak hassas alanlar veya nitelikli doğal koruma alanlarını etkileyen, bu koruma bölgeleri ile bütünlük gösteren, korumaya katkı sağlayacak, doğal ve kültürel bakımdan uyumlu düşük yoğunlukta faaliyetler, turizm ve yerleşimlere izin veren alanlardır ifadesi yer alıyor.

Toplantıda ilk sözü alan Ayvalık Kent Konseyi Başkanı Filiz Karayel; “2017 yılında, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın Badavut bölgesinin SİT derecesinin 2’den 3’e düşürülmesini öneren planla geldiğinde, Ayvalık Belediye Meclisi ve Ayvalık Kent Konseyi olarak toplandık ve bu plana itiraz ettik. Ancak, şimdi yeniden bu planı gündeme almış durumdalar” açıklamasında bulundu. Söz konusu alanın bir kısmı, Mutlak Koruma alanı olan Ayvalık Tabiat Parkı’nın içinde bulunuyor. Bir kısmında MİT’in dinlenme tesislerinin yer aldığı 60 Numaralı bu alan, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın 30.05.2018 tarihli ve 96961 sayılı OLUR’u ile “Doğal Sit-Sürdürülebilir Koruma ve Kontrollü Kullanım Alanı” olarak tescil edilmiş durumda.

2013 yılından itibaren MİT’in kullanımının olmadığı bilinen bu alanda, denizi de içerecek şekilde yeni bir planlama içinde olunduğunu belirten STÖ temsilcileri, bölgenin yapılaşmaya ve maden aramaya açılması bakımından büyük tehlike arzeden bu gelişme karşısında mücadele stratejisini belirledi.

Toplantıda, öncelikle, Ayvalık Belediyesi ve Ayvalık Kent Konseyi başta olmak üzere, bütün sivil toplum örgütlerinin plana ilişkin itiraz dilekçelerini hazırlaması ve yasal süreci takip etmek üzere 26 Haziran Salı günü, dilekçeleri Balıkesir Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Balıkesir İl Müdürlüğü’ne iletme kararı alındı. Ardından gelen günlerde, Badavut Mevkii’nde geniş katılımlı protesto eylemleri düzenlemek; planın askı süresi bittikten sonra ise yürütmeyi durdurma amaçlı mahkeme süreçlerini başlatmak da toplantıda konuşulan konular arasındaydı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here