Ayvalık Tabiat Parkı Yangınlarının Ardından Gelecek Yaza Yönelik Önleyici Hazırlıklar…

Geçtiğimiz yaz ayında Ayvalık Tabiat Parkındaki yangınlar halkımızı, hepimizi canından bezdirdi. 
Ayvalık Adaları Tabiat Parkı sınırları içerisinde ateş yakılmaması, piknik ve kamp yapılmaması, Tabiat Parkı’mızın özellik ve karakterinin bozulmadan korunması için giriş çıkışların mutlaka kontrol altına alınması gerekiyor.
Yangınların çıkması çok üzücü…can ve mal kaybı olmaması tek tesellimiz ama yangında küle dönen bitki örtüsünün ve diğer canlıların acısını en derin şekilde hissediyoruz. Kentimizde arka arkaya yaşanan bu yangınlar gösteriyor ki ağaçlık alanlarda çok daha dikkatli olmalıyız.

Yangınların vahametinin ardından yapılan bir dizi çalışmayı sizlerle paylaşmak istedim. Çünkü hepimizin hafızası yarınlarımız için güçlü olmalı, mücadelemizi takip etmeli ve dayanışmayı asla unutmamalıyız.

ÇAMLIK YANGIN GÖZETLEME KULESİNE GELİŞMİŞ KAMERA SİSTEMİ

Daha önceki aylarda da yapılan görüşme ve yazışmalar sonucunda Çamlık’taki yangın gözetleme kulesine;
Yüksek çözünürlük özelliğine sahip kamera sistemi konularak, yangınlar Ankara’dan izlenir hale gelmiştir.

TABİAT PARKI ALANINDA KURULACAK YANGINA İLK MÜDAHALE MERKEZİ VE AYVALIK ADALARI TABİAT PARKI İDARE VE ZİYARETÇİ TANITIM MERKEZİ YAPILMASI

Türkiye Tabiatını Koruma Derneği Ayvalık Temsilciliği olarak; Avrupa Birliği destekli fon marifetiyle, bir proje kapsamında özellikle Ayvalık Adaları Tabiat Parkı’nın 22 adasını yangında ilk müdahale için yangın müdahale merkezi kurmak ve Ayvalık Adaları Tabiat Parkı’nı kontrol altına almak ve doğayı korumak için aşağıda belirtilen konuların haritaya işlenmesini 01.10.2018 tarihinde talep ettik.
Bu maksatla; İl Doğa Koruma Müdürlüğü , Ayvalık Tabiat Parkı’nın haritasını gönderdi. Bu çalışmalar devam ederken, 30.09.2018 tarihinde Orman Genel Müdürlüğü’ne gönderdiğim dilekçeye istinaden 19.11.2018 tarihli cevabi yazıda;
Ayvalık İlçesi Cunda Adası Mevkiinde İdare ve Ziyaretçi Tanıtım Merkezi olarak kullanılmak üzere bir noktaya ait tahsis işlemlerine esas kurumlar arası yazışmaların başladığı , İdare ve Ziyaretçi Tanıtım Merkezi adıyla bir tesis yapılıp Burhaniye’deki Doğa Koruma ve Milli Parklar Şefliği’nin bu noktaya taşınması veya ayrıca bir birim kurulması planlandığı” bildirilmiştir.


Ayrıca “Alan Kılavuzluğu” için bu tesis faaliyete geçmesini müteakip yeterli personel ve koruma ekipmanı sağlanacağı belirtilmiştir.
Türkiye Tabiatını Koruma Derneği Ayvalık Temsilciliği olarak; gönüllük esasına göre “Gönüllü İtfayecilik” ve “Alan Kılavuzluğu” uygulamalarının bir an önce başlaması için gerekli makamlarla koordinasyon kurulmuş olup ve en yakın zamanda bu programın gerçekleşmesini sağlamak için hepimizin takibine ihtiyaç var.
Ayvalık halkı ve çevre mücadelesi içindeki dostların bilgilerine…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here