Burhaniye Kocacami Mahallesi 144 ada 30 parselde bulunan konutun yıkılması sonucu arkasında tarihi bir çeşme ortaya çıkmıştır. Müderris Şükrü Sokak No. 21’deki arsanın iç tarafında kalmaktadır.

Çeşme yapısı yaklaşık 2 x 2 metre ebatlarında olup arka tarafında dikdörtgen planlı, beşik tonozu yıkılmış bir sarnıcı bulunmaktadır. Çeşmede Adramytteion harabelerinden getirilmiş olması kuvvetle muhtemel beyaz mermer devşirme bloklar göze çarpmaktadır. Çeşme nişi ve küçük bardaklık kısmı sivri tepeli kemere sahiptir. Yalak kısmı zemin kotunun altında kalmıştır. Yapının üstündeki bitki motifli süsleme dikkat çekicidir.

Çeşme, konumu itibariyle Burhaniye’nin kuzeybatı – güneydoğu uzanımlı tarihi kent merkezinin kuzey sınır boyunda yer almakta olup güneybatısındaki Pazarbaşı Hamamı (16. yy) ve aynı hizanın daha ilerisindeki su bendi kalıntısıyla bir bütünlük teşkil etmekte olup ilçenin bir zamanlar bu kısmında bulunmuş olan bir su kanalını vurgulamaktadır. Üzerinde halen tuğladan bir ark bulunan kanalın izleri Geriş Mahallesi üzerinden devam edip kuzeyde Havran Çayı ile kavuşmaktadır.

İlgili hamam gibi bir kamu yapısı olarak inşa edilmiş olması muhtemel çeşme, zamanla konut dokusu içerisinde kalmış olmalıdır. 25.01.2018 tarihinde Balıkesir Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu tarafından anıt eser olarak tescil edilmiştir. 19. yy öncesi bir tarihte yapıldığı kesin olan bu çeşme, hamamla yaşıt bile olabilir.

Görmeye değer…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here