Oğuz Türklerinin en eski destansı hikayelerinin bulunduğu Dede Korkut Kitabı (Kitāb-ı Dedem Ḳorḳud Alā Lisān-ı Tāife-i Oġuzân), UNESCO Dünya Somut Olmayan Kültür Mirası Temsili Listesi’ne oy birliğiyle kabul edildi.

UNESCO Türkiye Milli Komisyonu: “Dede Korkut Mirası: Destan Kültürü, Halk Masalları ve Müzik”, UNESCO Somut Olmayan Kültürel Miras Hükûmetler Arası Komitesi 13. Oturumunda UNESCO İnsanlığın Somut Olmayan Kültürel Mirası Temsili Listesine Kaydedildi.” başlığıyla ve bu önemli gelişmeyi ve süreci aşağıdaki metni sosyal medya hesaplarından paylaşarak duyurdu:

“UNESCO’nun kültür alanındaki altı sözleşmesinden biri olan 2003 tarihli Somut Olmayan Kültürel Mirasın Korunması Sözleşmesi kapsamında toplanan Hükûmetler Arası Komitenin 13. Oturumu, Mauritius’un ev sahipliğinde 25 Kasım 2018 tarihinde gerçekleştirilen açılış töreniyle çalışmalarına başladı. Komite çalışmalarına 26 Kasım-1 Aralık 2018 tarihleri arasında devam edecektir.
Komite toplantıları, 24 Komite Üyesi devletin yanı sıra Sözleşmeye Taraf Devletlerin, UNESCO Üyesi Devletlerin, Hükûmetler arası kuruluşların ve Sivil Toplum Kuruluşlarının temsilcileri tarafından takip edilmektedir. Komite, aralarında Türkiye, Azerbaycan ve Kazakistan’ın “Dede Korkut Mirası: Destan Kültürü, Halk Masalları ve Müzik” çok uluslu adaylık dosyasının da yer aldığı 40 yeni adaylık dosyasının Listeye kayıtları konusunda görüş bildirecektir.
Komitenin 13. Oturumunun 24 Komite üyesi şu devletlerden oluşmaktadır:
Avusturya, Azerbaycan, Cibuti, Çin, Ermenistan, Filipinler, Filistin, Guatemala, GKRY, Hollanda, Jamaika, Japonya, Kamerun, Kazakistan, Kolombiya, Kuveyt, Küba, Lübnan, Mauritius, Polonya, Senegal, Sri Lanka, Togo ve Zambia.
Toplantının Türkiye Heyetinde UNESCO Nezdinde Daimi Temsilcilik Müsteşarı Emriye Bağdagül ORMANCI, Kültür ve Turizm Bakanlığı Araştırma ve Eğitim Genel Müdürlüğünden Uzman Serkan Emir ERKMEN ve UNESCO Türkiye Millî Komisyonu SOKÜM Eğitimine ilişkin Alt Çalışma Grubu Üyesi Ahmet Erman ARAL yer almaktadır.
UNESCO İnsanlığın Somut Olmayan Kültürel Mirası Temsili Listesine önerilen yeni adaylık dosyaları arasında Türkiye, Azerbaycan ve Kazakistan’ın ortak çok uluslu dosyası olan “Dede Korkut Mirası: Destan Kültürü, Halk Masalları ve Müzik” adaylık dosyası görüşülmüş ve 28 Kasım Çarşamba günü Listeye kaydedilmesine karar verilmiştir. Böylece Türkiye’nin Somut Olmayan Kültürel Miras Listelerindeki unsur sayısı 17’ye yükselmiştir.
On iki hikâyeden oluşan Dede Korkut Masalları, Türkiye, Azerbaycan ve Kazakistan’ı kapsayan geniş bir bölgede sözlü anlatımlar, gösteri sanatları, kültür kodları ve müzik eserleri aracılığıyla nesilden nesile aktarılmaktadır. Anılan unsur kahramanlık, diyalog, birlik ve dayanışma gibi sosyal kültürel ve ahlaki değerleri içerir. Toplumun tüm kesimlerince paylaşılan doğaya saygı anlayışını da esas alır.”

Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada, Türkiye’nin bir kültür mirasının daha UNESCO listelerindeki yerini aldığı belirtilerek şöyle denildi:

‘İNSANLIĞIN MİRASI’

“Geçen yıl mart ayında ‘Dede Qorqud/Korkyt Ata/Dede Korkut Mirası: Destan, Masal ve Müzik’ başlıklı çok uluslu dosyası olarak UNESCO’ya gönderilen kültür mirasımız, temsili listeye 17. unsur olarak bugün itibarıyla dahil edildi. Morityus Cumhuriyeti’nin başkenti Port Louis’de gerçekleştirilen UNESCO Somut Olmayan Kültürel Mirasın Korunması 13. Hükümetlerarası Komite Toplantısı’nda temsili listeye alınan Türk destanı, artık insanlığın somut olmayan kültürel mirası oldu.”

‘LİSTEYE EN ÇOK UNSUR SOKAN İLK 5 ÜLKE İÇİNDE’
“Türkiye, bu kararla temsili listeye en çok unsur kaydettiren ilk 5 ülke arasındaki yerini de korudu” vurgusu yapan bakanlık ‘Dede Korkut: Destan, Masal ve Müzik’ dosyasının, Kazakistan’ın moderatörlüğünde, Azerbaycan ve Türkiye’nin katılımıyla çok uluslu olarak hazırlandığının altını çizdi.

‘TÜRK KÜLTÜRÜNÜN DESTAN, MASAL, MÜZİK GELENEĞİ’

Açıklamada Türk dünyasının yüzlerce yıllık kültürel kimliğinin taşıyıcısı ve ortak mirası olan ‘Dede Korkut’ etrafında şekillenen destan, masal ve müzik geleneğinin, başta kuzeydoğu olmak üzere Türkiye genelinde yaşatıldığı anımsatıldı.

‘KUŞAKTAN KUŞAĞA’
Dede Korkut kültürünü oluşturan destan, masal ve müzik içerisindeki dilden dile, kuşaktan kuşağa aktarılan değerlerin, Türkiye’nin kültürel belleğinde canlılığını koruduğu belirtildi.

Bu değerlerin geçmişle bugün arasındaki kültürel bağın güçlenmesine, kültürel devamlılığın, aidiyet ve kimlik anlayışının geleceğe taşınmasına katkıda bulunduğu vurgulandı.

‘SINIRLARI AŞAN
Açıklamada, birikimi ve değerleri sınırları aşan ‘Dede Korkut’ mirasının, bu yönüyle Türkçe konuşan ülkelerde de birleştirici bir unsur olarak büyük önem taşıdığına işaret edildi.

‘LİSTEDEKİ 17. UNSURUMUZ’

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Twitter hesabından şu paylaşımı yaptı:

“Türk destanı ‘Dede Korkut’ Morityus Cumhuriyeti’nde gerçekleştirilen UNESCO toplantısında ‘Somut Olmayan Kültürel Miras Temsili Listesi’ne oy birliği ile kabul edildi ve listedeki 17. unsurumuz oldu. Hayırlı olsun.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here