Muhteşem doğası ve deniziyle olabildiğince korunması gereken Ayvalık’taki çevre sorunlarının dile geldiği bu günlerde, Ayvalık’ta faaliyet gösteren 40 farklı sivil toplum örgütünün katılımıyla Ayvalık BASKİ önünde bir protesto eylemi gerçekleştirildi: Bu arıtma ne zaman çalışacak? UNESCO Dünya Mirası aday listesinde yer alan Ayvalık için yaşamsal bir sorun haline gelen arıtmanın çalışmaması, CHP Balıkesir Milletvekili Ahmet Akın’ın da katılımıyla protesto edildi.

Yap-işlet-devret modeliyle yapılmış olan kanalizasyon sistemi, Ayvalıklıların sabrını zorlayacak şekilde problem üretmeye devam ediyor. 1976 yılında İller Bankası finansmanı ile yapımına başlanan kanalizasyon sistemi, Cunda Yeni Yol, Cunda ara bölgesi, Kipa ve Laka yerleşimlerinin 2012-13 yıllarında bu sisteme bağlanmasıyla 1986 yılında devreye girdi.

ARITMANIN BORCUNU VATANDAŞA ÖDETTİLER

Daha ileri teknolojiye geçileceği söylenerek 2013 yılında, yap-işlet-devret modeliyle, yeni bir atık su arıtma tesisinin temelleri atıldı ve 2014 yılında faaliyete geçti. Su faturalarına yansıyan bedelin %85’i ile 10 yılda şirkete olan borcun ödenmesi üzerine kurulu bu model, bugün itibariyle tamamen çökmüş durumda. Bunun nedenlerinden birisi, Balıkesir Büyükşehir Belediyesi’nin, bu payları vatandaştan toplamış olduğu halde, ilgili şirkete ödemiyor olması. Karşılıklı olarak yargıya taşınmış olan bu sorun, Ayvalık halkına ağır bir deniz kirliliği ve koku olarak geri dönüyor. Arıtmanın çalışmamasının yanı sıra, terfi merkezlerinin ve bacaların düzenli temizlenmemesinden kaynaklanan taşmalar denize akıyor.

BASKİ önündeki eylemde, Kent Konseyi Başkanı Filiz Karayel’in konuşmasının ardından söz alan Ayvalık Çevre Koruma Derneği Başkanı Havva Taylan; “Şimdi soruyoruz; bu davada suçlu deniz mi, denizde yaşayan canlılar mı, denizden geçimini sağlayan balıkçılar mı, ilçemize gelen turistler mi, Ayvalık’ta yaşayan halk mı? Cezayı kime kesiyorsunuz?” diye sordu. Su ve kanalizasyon alt yapılarının acilen yeniden projelendirilerek yenilenmesini isteyen Havva Taylan, Ayvalık köylerinin arıtmasının olmamasından dolayı buralardaki atık suların Madra Barajı’na ve Nikita Deresi’ne aktığını; bu köylere de arıtma yapılması gerektiğini ifade etti.

Yapılan konuşmaların ardından BASKİ binasına giren sivil topum örgütlerinin temsilcileri, taleplerini içeren dilekçeleri yetkililere ilettiler.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here