Amerika’da bulunan Feyza Hepçilingirler Amerikan seçimlerine yönelik analizlerini paylaştı:

Trump kendini yenilmiş hissediyor ve suçlayacak makam arıyor…

Anladığım kadarıyla Amerikan seçimleri Türkiye’ye yanlış ya da eksik yansıtılıyor. Trump’ın galibiyeti falan söz konusu değil. Tam tersine Trump kendini yenilmiş hissediyor ve suçlayacak makam arıyor. Senato seçimlerinde Trump’ın Cumhuriyetçi Partisi çoğunluğunu kaybetmedi ama zaten Demokrat Parti’nin o konuda bir iddiası yoktu. Temsilciler Meclisinde şu ana kadar Demokrat Parti 36 koltuk kazanmış görünüyor. Valilik seçimlerinde Demokratlar 7 eyalette Cumhuriyetçilerin elinden valiliği almış durumda.

Bu seçimin en önemli kazanımları ise şunlar:

1. Kadınlar bu seçimin galibi durumunda. Önceki seçimlerde en çok 85 kadın seçilmişken bu seçimde 100 dolayında kadın seçildi.

2. Seçilen kadınlar arasında iki Müslüman kadının olması çok önemli. Müslümanlık burada ırk ayrımı karşıtlığı, ilericilik ve sosyalistlik anlamına geliyor. İki Müslüman kadın da sosyalist olarak seçime girdiler ve kazandılar. Bu ABD’de sosyalizmin büyük başarısı sayılır.

3. Tutucu güney eyaletlerinden ilk kez kadın senatörler, kadın valiler seçildi.

4. Tutucu Teksas eyaleti ilk kez Güney Amerika kökenli birini Kongre’ye gönderiyor.

5. İlk kez yerli (Kızılderili) kadınlar Kongre’ye seçildi.

6. Bazı eyaletlerde Temsilciler Meclisi’ne ilk kez zenci kadın seçildi.

7. Ön seçimlerde Demokratların önde giden liderlerinden birini yerinden edip partinin adayı olan Portoriko asıllı, sosyalist Alexandria Ocasio-Cortez, Temsilciler Meclisi’ne seçilen en genç kadın. (29 yaşına birkaç gün önce girdi.)

8. İlk kez eşcinselliğini gizlemeyen biri vali seçildi.

9. Kongreye seçilen lezbiyen kadınlar var.

10. Seçim kazanmadığı halde çok başarılı olan kişilerden de söz etmek gerekir. Georgia (en tutucu eyaletlerden biri) ilk kadın zenci valisini seçmeye çok yaklaştı. Büyük olasılıkla zenci kadın valisi olamayacak Georgia’nın ama kazanmaya bu kadar yaklaşılmasının bile kazanç sayılması gerekir.

11. Vermont’ta da ilk kez transseksüel bir kadın, valiliği kazanamasa da oyların % 40’ını aldı.

12. Florida ilk zenci valisini seçmeye çok yaklaştı. Adam yarışı sadece % 0,7 oyla kaybetti.

Bu başarıların tümü Trump’a karşı duyulan tepki sayesinde ve gençlerle, kadınların ve Trump’ın sürekli olarak saldırdığı azınlıkların akın akın oy kullanmaya gitmesiyle sağlandı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here