Tahin helvasının hünerli elleri 24 Mayıs Perşembe günü Midi Cafe’deydi. Edremit’te 10 kuşaktır tahin helvası üretimi yapan Tıflıpaşa’nın 9. Kuşak temsilcileri Murteza ve Rukiye Helvacıoğlu, Ayvalıklı lezzet meraklılarıyla buluştukları Midi Cafe’de, hem kendi hikayelerini hem de tahin helvasının serüvenini anlattılar.

Ruhun Doysun’ adıyla özel lezzetlerin izini süren çalışmalar yapan Mehmet Gürs’ün bir videosunun izlenmesinin ardından Tıflıfpaşa’nın sözü almasıyla, güzelim helva örneklerinin tadımı eşliğinde söyleşi devam etti. Tahin helvasını endüstriyel yöntemlerle değil, halen asırlardır uygulanagelen emek-yoğun yöntemle üretmeyi sürdüren Murteza Bey, muhteşem susam bitkisinden elde edilen tahinin öyküsüyle başladığı söyleşiye, sık sık ailenin hikayesini de katarak oldukça keyifli bir anlatımla gönülleri fethetti.

Vücuttaki toksinleri atan tek doğal bitki olan susamın üretiminde yeniden bir artış eğiliminin başladığı; susamın kurutulmasının ve taş değirmende öğütülmesinin ne denli önemli olduğu, dinleyenler tarafından yeni bilgilerdi. Susamın kabuğunun ayrılarak öğütülmesiyle oluşan tahinin yanı sıra; kabuğun ayrılmaksızın öğütülmesiyle oluşan kepekli tahinin de apayrı bir lezzete sahip olduğunu belirtmek gerekiyor.

Helvaya geçiş ise bambaşka bir hikaye… O güzelim tahinle pancar şekerinin bir araya geldiği bu bileşim için, Tıflfpaşa’da geleneksel yöntemler sayesinde unutulmaz bir lezzet ortaya çıkıyor. Halen el emeği ile sürdürülen karıştırma ve dürme işlemi, helvayı yapanların da sevgisini ve mutluluğunu kattığı keyifli bir lezzete olanak tanıyor. Hatta deniyor ki, helva yapılırken kem gözlerden uzak tutulması gerekiyor, aksi halde helvanın tutmadığı bile oluyor…

Edremit başta olmak üzere, Bigadiç’ten Ayvalık’a kadar geniş bir bölgede süregelmiş olan helva üretimi, giderek endüstriyel ürünlerin yayılması nedeniyle azalmış olsa da; doğal lezzetlere yönelik arayışların artmasıyla yeniden önem kazanmış durumda. Halen yemediniz mi? Çok şey kaybettiğinizi bilin.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here