Laterna’da sıklıkla çalınan, biraz yaptığımız iş, biraz yaşadığımız coğrafya belki biraz da etkileşim olarak dinlediğimiz, mübadelenin doğurduğu çocuk olarak da adlandırılan REMBETİKO müziğini anlatalım biraz.

Rembetiko (rebetiko) doğu Akdeniz’in geleneksel  müzik biçimleri ile şehirli yeraltı dünyasının ve toplumun daha az saygıdeğer öğelerinin hayatını anlatan şarkı sözlerinin birleşimidir.

Rembetes sözcüğü ise rembetiko müziğinin çalındığı, yeraltına sığınıp acı çekerek yaşayan adama verilen isimdir. Mübadele sonrası işsiz, aşsız kalıp yeraltına çekilen ve kendini, acılarını unutmak için müzikle sımsıkı olan adamdır rembet.

Rembetiko müziklerini dinlediğinizde, yerlerini yurtlarını terketmek zorunda kalmış ve o yerleri özlemle hatırlayıp acı çeken insanların feryatlarını duyarsınız ve hüzününü coşkusunu duyarsınız.

Rembetiko olarak adlandırılan müzikte genellikle doğaçlamanın çok önemli olduğu,sözlü bir gelenekten türediğini söyleyebiliriz.

Doğaçlama şarkı girişleri taksimia, uzun bir geleneğe, ortadoğu stiline aittir.

Rembetiko şarkıları rembetler tarafından rembetler için yapılmıştır.

Rembet : bir derde düşmüş ve bunu dışa vuran adamdır.

Yunanistan da otoriteye karşı gelen ve genellikle  esrar tekkelerinde yaşayan topluluklara verilen ad’dır rembet.

Rembetiko şarkıcılarının hafif metalik ve buğulu sesiyle buzukinin tınısı ve yarı batı yarı doğu köken melodilerle ve tabii dansla bütünleşen ayin  tadında  gösterilerdir.

Dans eden sanki bir açıklama yapacakmış gibi yerinden kalkar, bir dervişin kendinden geçmişliği ile gözleri yarı kapalı ve dengede kalmakta zorlanırmış gibi kollarını iki yana açarak usulden daireler çizmeye başlar ve dans uzadıkça figürler zorlaşır, kıvraklık ani güç gösterilerine dönüşür, yere doğru hızla çömelir sonra havaya sıçrar ve çevrilmeler birbirini kovalar. Dans eden sürekli yönünü bulmaya çalışıyor ve birşeyler arıyormuş, ayakları üzerinde duramıyormuş  izlenimi verir.

Dans herkesin önünde yapılır, insanlar izler fakat dans eden sadece kendisi için yapıyormuşçasına kendi içine dönük bir devinim olarak dansını sürdürür.

Bu dansın işlevi  toplumu eğlendirmek için  değildir. Daha çok dans edenin ruhunu dervişane bir kendinden geçişle arındırması işlevidir.

Laterna Cunda’nın kalbindedir, yaz kış oradadır,  birkaç kadeh ve rembetiko ile ısınmak için ve hep varolmak için…

Adres: Mithatpaşa Mahallesi, Halk Cd. No:14, Cunda / Ayvalık
Tel:0 266 327 30 50

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here