Altınova sahilinde maden şirketlerinin demir madeni çıkarmak üzere almaya çalıştığı ruhsata karşı mücadele sürüyor. Türkiye Tabiatını Koruma Derneği Ayvalık Temsilcisi ve Ayvalık Çevre Koruma Derneği üyesi Bülent Özgen’in girişimi sonucu gelen Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi’nden dalgıçlar denizde batık ve tarihi kalıntı aradı. Buluntuların değerlendirilmesi gelecek rapora göre bölgenin koruma altına alınması için gerekli çalışmalar yapılacak. Bölgede Osmanlı döneminden kalma kadırga batığı bulunduğu halk tarafından sıklıkla vurgulanıyor. Yapılan dalışı Ayvalık Çevre Derneği ve Ayvalık Atatürkçü Düşünce Derneği üyeleri de karadan takip etti.

 

Uzun süredir maden şirketlerine karşı mücadele yürüten Türkiye Tabiatını Koruma Derneği Ayvalık Temsilcisi ve Ayvalık Çevre Koruma Derneği üyesi Bülent Özgen’in çalışmaları sonucu Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi’nden gelen arkeolog dalgıçlar Altınova’da batık aradı. Bülent Özgen’in Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür Varlıları ve Müzeler genel Müdürlüğü’ne yapmış olduğu başvuru sonucu gelen arkeolog dalgıçlar bölgede kültür varlığı kalıntısı aradı. Altınova Halkı ve Ayvalık Çevre Derneği’nin gösterdiği noktalarda dalış yapan arkeologlar eski dönemlere ait iskele kalıntısı olabileceğini belirttikleri kalıntılar buldular. Arkeologlar buluntuları belgeleyerek rapor hazırlayacaklarını ve önümüzdeki günlerde bölgede yeni dalışlar yapacaklarını belirttiler.

Ayvalık Çevre Derneği Başkanı Havva Taylan, bulunan tarihi kalıntılara rağmen bölgede maden şirketlerinin ruhsat almalarına izin vermeyeceklerini söyledi. Dernek üyesi Halil Coşkun ise Altınova’nın çok verimli topraklara sahip olduğunu maden şirketlerine teslim edilmesinin bu bölgede geri dönüşümü mümkün olmayan zararlara yol açacağını vurguladı.

Dalış sırasında karada bekleyenler arasında bulunan Ayvalık Atatürkçü Düşünce Derneği Üyesi Ahmet Üzgeç ise “Dünyanın hiçbir yerinde sahilde maden aranması söz konusu değildir diye düşünüyorum. Bu kadar güzel denizi ve kumu olan bir bölgenin turizm ile ön planı çıkması gerekirken maden şirketleriyle gündeme geliyor” dedi.

Maden şirketlerine karşı mücadeleleri sürdüreceklerini belirten dernek üyeleri dalışı gerçekleştiren arkeologlardan gelecek rapora göre bölgenin korunması için başvuruda bulanacaklarını söylediler.

Altınova’da ilkçağlardan itibaren çeşitli yerleşimler kurulduğu biliniyor. Osmanlı döneminden kalma kadırga batığı bulunduğu da bölge halkı tarafından sıklıkla vurgulanıyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here