Ayvalık bu yaz ard arda, erken müdahale edilmesi sayesinde “ucuz atlatıldığı” var sayılan yangınlar yaşamakta.

Özellikle Ayvalık Adaları Tabiat Parkı sınırlarındaki Büyük Maden Adası’ndaki yangın, doğal yaşam alanlarının ve Ayvalık Adaları Tabiat Parkı sınırlarının ciddi bir denetime ve korumaya ihtiyaç duyduğunu bir kez daha gündeme getirdi.

Karadiken.org yazarlarından Serdar Çelik bizler için yangın sonrası Büyük Maden Adası’na giderek adadaki son durumu fotoğraflarla görüntüledi.

Ayvalık ve dünya ekolojisi için büyük değer taşıyan Tabiat Parkı Alanı’nın tekrar böyle bir facia yaşmaması için gerekli önlemlerin ilgili kurumlarca bir an önce alınması Ayvalık’ta yaşayan çevre duyarlılığına sahip kişilerce dile getirilmekte.

Büyük Maden Adası’nda aynı zamanda Ayvalık tarihi açısından çok önem taşıyan, ayakta kalan en eski yapı olarak adanın tepesinde yer alan ve ilk yapımının Cenevizliler dönemine tarihlendiği düşünülen “Pordoselene Kulesi” de bulunmakta.

Serdar Çelik’ten Maden Adası Yangınına dair…

“Bizim suların müdavimi poyraz biraz soluklanırken fırsat bu fırsat deyip bir Maden’e uzanalım dedik.

Biliyorduk birkaç gün önce yandığını ama keyifle seyrine daldığımız yamaçlarda küllerle yüz yüze gelince içimiz daha da acıdı.

Yanan yürekle hala kokusu hissedilen kara kurumları solurken eskiden çalıların örttüğü topraklarda çıplak kalınca altından çıkan taş duvarlar aslında tarihte buraların ekilip biçildiğinin kanıtıydı.

Kim bilir kimler neler yaşamıştı bu topraklarda.

Şimdi sadece en son orada yaşayan kurtların ve dağılmış karınca yuvalarında kavrulmuş canların ölüleri parlıyordu siyah kurumda.

Ha bir de bir kaç patlamış şişenin camları vardı parlayan. Onlar mıydı failler yoksa…”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here