Türkiye özgürlükçü ve entelektüel hukuk duayenlerinden birini daha kaybetti. Prof. Dr. Rona Serozan yaşamını yitirdi…

Rona Serozan 1967-2009 yılları arasında Istanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi Medeni Hukuk Kürsüsü’nde çalışmalarını sürdürmüş ve doktorasını Almanya’nın Tübingen Üniversitesi’nde gerçekleştirmiştir. 2009 yılı sonrası Bilgi Üniversitesi öğretim üyesi olarak ders vermeye devam etmiştir.

Prof. Dr. Rona Serozan 12 Eylül 1980 döneminde 1402 sayılı Sıkıyönetim Kanunu ile görevine son verilen hukuk fakültesi öğretim üyelerindendir.

Serozan’ın Türkiye’nin Başkanlık Rejimi’ne geçiş süreci ve sakıncalarına ilişkin açıklamalarındaki; “Sonuçta ülkenin diktalaşma sürecine son kertede sakıncalı bir ivme ve meşruluk kazandırılacaktır. Böylece 12 Mart 1971 ve 12 Eylül 1980 darbeleriyle açılan parlamenter demokrasiden uzaklaşma süreci son kertesine ulaştırılacaktır.” ifadeleri Türkiye siyasi gündemi açısından çok önemli vurgulardan biri olmuştur.

Günümüzdeki faşizmi anlamak ve yorumlamak üzere, faşizmin sosyal kökenleri ve işlevlerinin analiz edildiği; Angelo Tasca, Arthur Rosenberg, Otto Bauer, August Thalheimer’in görüşleri üzerinden derlediği “Faşizm ve Kapitalizm” kitabı, Marx ve Engels’in özellikle devlet ve hukuk eleştirilerini içeren ve bu eleştiriler üzerinden güncel sorulara yanıt arayan, hukuk, devlet- kapitalizm ilişkilerini inceleyen “Devlet ve Hukuk” kitabı, diğer eserleri ile beraber Türkiye yayın hayatına bıraktığı çok değerli üretimlerdir.

Serozan için;  8 Kasım Perşembe günü İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi Merkez Binası’nda saat 11:00’de bir tören düzenlenecek.

Serozan’ın cenazesinin, düzenlenecek tören sonrası Bebek Camii’nde kılınacak ikindi namazını takiben defnedileceği belirtildi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here