teyit.org’a ihbar olarak gönderilen bir metnin, geçtiğimiz günlerde Yunanistan’da meydana gelen yangın felaketi için iktidardaki Syriza partisinin bağış çağrısı olduğu iddia edildi. Syriza’nın logosunun bulunduğu ve “Yunan halkının dostları” şeklinde başlayan 25 Temmuz 2018 tarihli metinde, yangın mağdurları için açılan bir banka hesabının olduğu belirtilerek bir IBAN numarası da paylaşıldı.

WhatsApp’ta da yayılan mesajın ardından kullanıcılar söz konusu metnin bir dolandırıcılık girişimi olduğundan şüphelendi.

Syriza bağış kampanyası başlattı

Yunanistan’da yaşanan yangınların ardından Syriza tarafından bir bağış kampanyası düzenlendiği ve bir IBAN numarası açıldığı iddiası doğru.

Söz konusu duyuruya Yunanistan Cumhuriyeti’nin resmi internet sitesi government.gov.gr’de de rastlamak mümkün. 25 Temmuz 2018 tarihli bir haberde yangın kurbanları için özel bir hesap açıldığı belirtiliyor. Ayrıca açılan bu hesabın yönetiminin, Parlamento Başkanı, Altyapı ve Ulaştırma Bakanı ve Maliye Bakanlığı’nın katılımıyla üç kişilik bir komitede olduğu da ifade ediliyor.

Aynı zamanda içerikte hesap ve IBAN numaralarının yer aldığı Yunanca ve İngilizce görsellere rastlanabiliyor. teyit.org’a ihbar olarak gönderilen belgedeki IBAN numarası ve Yunanistan Cumhuriyeti’nin internet sayfasında paylaşılan görsellerdeki numaranın uyuştuğunu söylemek de mümkün.

Yunanistan Cumhuriyeti resmi web sitesinden alınan ekran görüntüsü

Bağış kampanyasına ait görselin Yunanistan Cumhuriyet’nin resmi Twitter ve Facebok hesabında da paylaşıldığı görülebiliyor.

Ankara Yunanistan Büyükelçiliği tarafından Twiiter’da paylaşılan bir gönderide de Doğu ve Batı Attika’daki yangınlar için bağış kampanyasının düzenlendiği belirtiliyor ve daha önce bahsi geçen IBAN numarası paylaşılıyor.

Yunanistan’ın düzenlediği bağış kampanyasına ait olduğu iddiasıyla paylaşılan görselde yer alan “foreignpolicy@syriza.gr” isimli mail adresinden de söz konusu belge istenebiliyor. foreignpolicy@syriza.gr tarafından teyit.org’a gönderilen “SYRIZA_wildfire_victims_Bank_Account” (Yangın Kurbanları Banka Hesabı) başlıklı maili görmek mümkün.

 

Syriza partisinin Yunanistan’daki yangın için bağış kampanyası başlattığı iddiası

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here