Reklamcı Hakkı Sal’ın Ayvalık Çamlık mevkiindeki villasına yol ve yeşil alan kattığı ortaya çıktı. Evet, Hakkı Sal kendisine Çamlık’ta bir villa yaptırmış, villanın bahçesine de mülkiyeti Ayvalık Belediyesi’ne, yani tüm Ayvalıklılara ait olan yolu ve yeşil alanı katmış, onunla da kalmamış, etrafına bir güzel duvar örmüş, güle eğlene keyfini çıkarıyor.

Bir komşusunun şikayeti üzerine ilgili bakanlığa bağlı Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü konuyu tespit etmiş, durum Ayvalık Belediyesi’ne iletilmiş. Ayvalık Kaymakamı’nın konuya müdahil olduğu, Ayvalık Belediye Başkanı Rahmi Gençer’in ise Fen İşleri Müdürlüğü’ne duvarın yıkılarak yolun açılması, ayrıca Park ve Bahçeler Müdürlüğü’ne de Hakkı Sal tarafından “bahçesine katılan” yeşil alanda düzenleme yapılması talimatı verdiği resmi belgelerden anlaşılıyor.

Ne var ki Hakkı Sal hâlâ yolun ve yeşil alanın “katılmış” olduğu bahçesinde keyifle oturuyor. Ayvalıklılara ait bu alan üzerinde gayet güzel bir peyzaj çalışması da yapılmış ama Ayvalıklılar oradan geçemiyor, istifade edemiyor; orası şahsi mülk haline gelmiş!..

Anlayacağınız, ne bakanlık, ne kaymakamlık, ne de belediye, Hakkı Sal’ın Ayvalıklılardan gasp ettiği yolu ve toprağı geri almayı başaramamış!

Bu tuhaf hakikatin nasıl ortaya çıktığına gelince… Geçtiğimiz günlerde Karadiken‘de belediye işçilerinin ödenmemiş maaşlarıyla ilgili duvarlara yazdığı yazıları haberleştirmiştik. Hakkı Sal isimli reklamcı ise hemen akabinde sosyal medyada “yalan haber yapıldığını, o yazıların işçiler tarafından yazıldığının ‘belgesinin’ olmadığını, ortada belediyeye yönelik bir provokasyon olduğunu” yazarak Karadiken‘e bir saldırı kampanyası başlatmıştı. Halbuki, bir Ayvalık platformu olarak Karadiken sadece herkesin gördüğünü haberleştirmişti, o kadar. Haliyle kopan fırtınayı anlamlandırmaya ve “Kim bu Hakkı Sal?” diye anlamaya çalıştık ve şöyle bir etrafa bakındık. Bir bakışta bahçesinden yol ve yeşil alan çıktı! Ayrıntılı baksak kim bilir daha ne çıkacak?!

Şimdi birkaç hususu daha anlamaya çalışıyoruz: Bakanlık, Kaymakamlık ve bizzat Belediye Başkanı Rahmi Gençer tarafından verilen açık talimatlar olduğu halde, Hakkı Sal hâlâ niye hepimize ait olan yolun ve yeşil alanın üzerinde oturuyor? Hakkı Bey’i bu alana kim salıyor? Hakkı Bey’in mevcut Belediye yönetimini canhıraş savunmasının nedeni 2016’da talimat verilmiş olmasına rağmen aslında bize ait olan bahçesine iki yıldır hiçbir işlem yapılmamış olması mı? Resmi makamların açık kararları niye uygulanmıyor, bu kararları kim sümen altı ediyor?

Bakınız, duvarlara “Ayvalık Belediyesi maaşları öde” yazanların işçiler olduğunu belgelememiz ancak o yazıları yazan işçilerin kimliğini açıklamak ve onları fotoğraflamakla mümkün olabilirdi ki, bu aslında “belgeleme”den ziyade “gammazlama”ya girer ve biz böyle şeyler yapmayız. Öte taraftan, Hakkı Sal hakkında bu yazıda ifade edilen her şey belgelidir. Buyurun belgeleri:

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here