‘’Yıldız Teknik Üniversitesi Öğretim Üyeleri Ayvalık’ın geleneksel kent dokusunun korunmasına yönelik hazırlanan projelerin sunumunu gerçekleştiriyor!

Çalışma kapsamında tespit edilen binaların rölöve, restitüsyon ve restorasyon projelerinin çizilebilmesi için alan çalışması yapılmış olup, yapıların yerinde incelenmesi, ölçülmesi ve fotoğraflanması tamamlandı. Daha sonra Yıldız Teknik Üniversitesi’nde proje çalışmaları devam etti.’’

 

Yıldız Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Restorasyon Anabilim Dalı’nın Ayvalık’ta ‘’Geleneksel Konut Mimarisi ve Kent Dokusu Kapsamında Eğitime Yönelik Koruma Belgeleme Çalışması’’ adıyla ‘’Kente Yönelik Sosyal Yararlılığın Geliştirilmesine İlişkin’’ çalışma, hem öğrenciler hem de Ayvalık’ta yaşayanlar açısından farkındalık ve bilgilendirme yaratmış olan ‘’Sürdürülebilir Kültür Mirası Ve Koruma İlişkisi’’ni konu alan etkinlikler yine kente yönelik sosyal yararlılığın geliştirilmesi amacıyla Ekim 2017’de düzenlendi.

Çalışmanın amacı; YTÜ Restorasyon Anabilim Dalı yüksek lisans öğrencilerinin eğitimlerini gerçekleştirmelerini ve aynı zamanda Ayvalık’ta sosyo-ekonomik yetersizlikler sebebiyle tescilli yapılarda yaşayan ancak koruma amaçlı restorasyon projelerini gerçekleştiremeyen konut sahiplerine yapılarının projelerinin ulaştırılmasını sağlamaktır. Kamuya ait yapılar açısından da yapılan projelerin, genelde anıtsal özellik taşıyan binaların korunarak kullanımına katkı sunulması hedeflenmiştir.

Çalışmanın rölöve, restitüsyon ve restorasyon kapsamı YTÜ Restorasyon Aanabilim Dalı yüksek lisans öğrencileri tarafından gerçekleştirilirken sosyal yarara yönelik tarafı, Ayvalık AR-GE, Ayvalık Çevre Derneği ve Mimarlar Odası Balıkesir Şubesi tarafından gerçekleştirilmektedir. Ayvalık Belediyesi ve Ayvalık Kaymakamlığı çalışmaların alanda gerçekleşmesi için katkı sunmaktadırlar.

Çalışma kapsamında tespit edilen binaların rölöve, restitüsyon ve restorasyon projelerinin çizilebilmesi için alan çalışması yapılmış olup, yapıların yerinde incelenmesi, ölçülmesi ve fotoğraflanması tamamlandı. Daha sonra Yıldız Teknik Üniversitesi’nde proje çalışmaları devam etti.

Tespit edilen yapıların sahiplerine, STÖ’lere ve halka sunumunu Yıldız Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi’nden Yrd. Doç. Dr. Uzay YERGÜN, ‘’Ayvalık Geleneksel Kent Dokusu ve Konut Mimarisi Kapsamında Restorasyon Yüksek Lisans Eğitimine Yönelik Belgeleme ve Koruma Projeleri’ adlı sunumuyla ve Arş. Gör. Melis BİLGİÇ, ‘Eski Vergi Dairesi- Georgola Han’ın Tarihsel Süreci ve Yeniden Kullanıma Yönelik Koruma Projeleri ‘ isimli sunumuyla 6 Ağustos 2018 Pazartesi, saat 19:30’da Ayvalık Eski Vergi Dairesi’nde gerçekleştireceklerdir.

Proje kapsamında çalışılan sivil mimari örneklerine ilişkin çalışmalar aynı gün içerisinde Eski Vergi Dairesi’nde sergilenecektir.

 

Ayvalık Kaymakamlığının desteğiyle gerçekleşecek olan programda ICOMOS (Uluslararası Anıtlar Sitler Konseyi) Yönetim Kurulu üyesi, ICORP (Risklere Hazırlık Bilimsel Komitesi) Uluslararası Genel Sekreteri, YTÜ Restorasyon Anabilim Dalı Öğretim Üyesi, Prof. Dr. Zeynep Gül Ünal ‘’ Dünya Miras Alanlarında Afet Risk Yönetiminin Temel İlkeleri’’ başlığı altında sunumu yapılacaktır.

Program tüm Ayvalık halkına, STÖ’lere ve ilgili kurum ve kişilere açıktır.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here