YILDIZ TOZU’NUN TÜRKİYE PRÖMİYERİ AYVALIK’TA SAHNELENECEK

2018 yılında Nevran Yıldız ve Enver Öksüz tarafından kurulan Gaca Tiyatro, sergileyecekleri ilk oyunuyla sahnelere iddialı bir giriş yapmaya hazırlanıyor. İntiharın Genel Provası, Profesyonel oyunlarının yazarı ve yönetmenliğini Emir Kusturica’nın yaptığı Underground (Yeraltı) filminin senaristi Duşan Kovaçeviç’in Yıldız Tozu oyununu Türkiye’de ilk kez sahnelenecek.

Oyunun yönetmenliğini Nail Pelivan üstleniyor. Oyuncu kadrosunda ise; Burcu Yaşar, Enver Öksüz, Mana Uygur, Nevran Yıldız ve Süleyman Köseoğlu yer alıyor.

Oyunda modern dünyada kadın-erkek ilişkileri ve modern insanın varoluşsal sorunları absürd bir yorumla anlatılıyor:
Marko ve eşi Kaça, Yelena ve eşi İvan karmaşık bir aşk dörtgeninin içindedirler. Marko ve Yelena eşlerinden kurtulmaya çabalarken, kendilerini ne beklediğinden habersizdirler. Evliliklerinden kurtulduklarında hayal ettikleri dünyaya kavuşamazlar. Aynı döngüye geri dönerler. Ve bu döngü Yelena’nın teyzesi, Kaça’yla Marko’nun aile dostları ve ilginç bir garsonun işin içine girmesiyle absürd ve komik bir çılgınlık haline döner. Hayattan beklentileri tamamen farklı ve kusurları birbirinin gözüne batan dört insan bu döngünün içine sürüklenirler.

Oyunun yönetmeni Nail Pelivan’ın, oyunla ilgili görüşleri şöyle:

“Duşan Kovaçeviç’in 76 yılında kaleme alıp, 2003’te revize ettiği oyunu ilk ele aldığımızda, modern insanın korkunç bir panaromasıyla karşılaştık. Absürd komedi olarak nitelendirsek bile, oyunun karakterleri, modern dünyanın insanları ne hale getirdiğini göz önüne seriyor. Bazımız hayatta bir türlü yerini bulamıyor, bazımız sürekli bir maskeyle dolanıyor, bazımız sadece kendiyle sohbette, bazımız ise kendisinden vazgeçmiş. Oyunda kendisini ve eşini bulamamış dört karakterimizin hikayesine şahit oluyoruz, aldatmalar, aldanmalar, kavgalar ve sevinçler modern hayatın karmaşası ve saçmalığı içinde akıp gidiyor. Tüm bunlardan sonra aslında pek de bir şey değişmiyor. Hayatlarımızda benzerlerini yaşadığımız durumların eğlenceli absürd bir yorumunu sunuyoruz size. Absürd, komik ama illa ki özünde doğru. Bir Kovaçeviç oyununun Türkiye’deki ilk yorumunu yapmak sorumluluğu; ağır olduğu kadar keyif vericiydi.”

Yıldız Tozu’nun Türkiye prömiyeri 23 Kasım 2018, Saat 20.00’da Ayvalık Sanat Fabrikası’nda sahnelecek.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here