Çanakkale-İzmir karayolundan Ayvalık’a girişi sağlayan 500 metrelik yolu genişletme çalışmaları nedeniyle Ayvalıklılar büyük sıkıntı yaşıyor. İzmir ya da Balıkesir yönünden geliş gidişte ulaşım problemleri yaratan yol çalışmasının ne kadar süreceği hakkında net bir bilgi alınamadığı için, konuya daha yakından bakmaya karar verdik ve çalışma sahasına gittik.

Yol genişletme için birinci safha işlem olarak, mevcut yolun kenarlarında 3-4 metrelik ilave alanlara istinat duvarları örülmesi ve perde duvarlar inşa edilmesi çalışmaları sürüyor. Yolun iki tarafını kapsayacak şekilde henüz 100 metrelik bölümünün perdelemesi bitirilmiş durumda. Geri kalan 400 metre için çalışmalar sürerken, bu ilk safhanın ardından doldurma ve asfaltlama çalışmalarının yapılacağı belirtiliyor. Bu işlemlerin tümünün ise yaz boyu süreceği ifade ediliyor.

Balıkesir Belediyesi tarafından başlatılan bölünmüş yol çalışması için Uluova İnşaat isimli bir firmayla sözleşme yapılmış durumda. Bu firmanın ise, değişik işleri taşeron şirketlere aktardığı belirtiliyor. Perde duvar için 2500 m3 beton ve 150 ton demir harcandığını belirten ilgililer, yolun bitmiş halinin toplam maliyetini tahmini olarak 10 milyon TL olarak veriyorlar.

Yolun her iki yanındaki zeytinlik arazilerin sahiplerinden izin alınmaksızın yapılan yol genişletme çalışması, bu zeytinliklerin bir kaç metre kaybına neden olmuş durumda. Buralardan sökülen zeytin ağaçlarının ise nereye götürüldüğü bilinmiyor. Arazi sahiplerinden bazılarının bu durumdan habersiz olduğu; şikayetçi olmak için harekete geçtiği de verilen bilgiler arasında. Yolun trafiğe kapalı olması nedeniyle, yol üzerindeki ve girişteki iki benzincide ise, bir an önce yolun bitmesi bekleniyor.

Ayvalık halkını şimdiden bezdirmiş olan bu yol genişletme çalışmasının neden bu mevsimde yapıldığı; neden ziyaretçi sayısının arttığı yaz mevsiminin tamamını kaplayacak şekilde bir takvimleme ile yürütüldüğü bilinmiyor. Yol çevresindeki arazilerin imara açılması ihtimali de akla gelen ilk sorular arasında yer alıyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here