Önce bağbozumları başlar, zeytin hasadı da ardından. Hasattan önce sektör toplantıları başlar. Hafif kalabalık olanlarına, toplantının yapıldığı ilin valisi de katılır ve mutlaka bir konuşma yapar, misal zeytinyağı sağlığa çok faydalıdır der, dinleyenler mest olur tabii, dürtüşüp bak ne güzel bildi derler birbirlerine, bu güzel cümleden valinin (dolayısı ile devletin) sektöre verdiği önem hemen belli oldu derler…

Hayırlı ossun der vali ve çok meşgul olduğunu, onca yoğun programı içinde zeytinyağına çok önem verdiği için on dakika da olsa buraya mutlaka katılmak istediğini ve geldiğini ama hemen ayrılmak zorunda olduğunu söyler fedakör!

Bu küçük skeç ile sektör toplantısında sorunların konuşulacağı süreden bir yarım saat çalmıştır. Yine hayatını başka işlerden kazanmış ve artık yaşlılığında üç beş para harcayıp kendi kafasına göre bir bahçe yapmış ve üç beş uyanığın abi sana bir hikaye yazalım, yap kendi markanı da yürü bizce önerisine uymuş, misal ülkede üretilen malın yüzbinde bir veya ikisini üreten ve onu satmaya çalışan, işler hayal ettiği gibi gitmediği, yani çuvalladığında bir suçlu arayan…

Kendi budalaca ve naif işindeki sorunu, sektörün sorunu zanneden ve birçok önemli sorundan önce, kendi geçinmek için değil, eğlenmek için yaptığı işin konuşulmasını talep eden değişik zangoçlar vakit çalmaya başlar. Uzun uzun daha önce dev Alman ilaç şirketinde müdürlük yaptığını, yaptığı bu müthiş görevlerin yanında, tarım işinin çocuk oyuncağı sayılacağını falan anlatır, gerçek üreticiler hafif tamam ya he gibisinden ona bakıp sırıtır , ama mikrofonu almıştır bir kere, en kaliteli yağı kendinin üretiğini vs de anlatır vs vs ama işte böyle değişik şapkalı bir herif de, bir yarım saate mal olmuştur.

Sonradan gelenler, doğacılar, çevreciler, vs’den kalan vakitte sorunlar konuşulur ama vakit yetmez. E yetmesin, seneye çözülür, acelesi mi var?.. Maksat güzellik olsun. Gel ağbey sana bir hikaye yazalım, yap kendi markanı yürü bakma arkana, maksat yan sanayi kazansın.

Asıl bu sektörden geçinenlere bereketli bir sezon olsun. Yan sanayiye Tante Rosa…

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here